Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde Endüstriyel Simbiyoz Olanaklarının Araştırılması

25.03.2024

Ahiler Kalkınma Ajansı öncülüğünde başlatılan, GTE ve Ekodenge firmalarının ortak girişimi ile çalışmaları yürütülen “Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde Endüstriyel Simbiyoz Olanaklarının Araştırılması Projesi” 2018 yılında tamamlanmıştır.

Proje kapsamında Aksaray OSB ve çevresinde faaliyet gösteren firmaların fayda sağlayabileceği çevresel/ekonomik işbirliği potansiyelleri (atık alışverişi, ortak/tersine lojistik, ortak acil durum planları vb.) araştırılmıştır. Aksaray bölgesinde önemli bir ekonomik değere (firma sayısı, ciro, istihdam vb.) sahip ve/veya önemli çevresel etkiler (kaynak kullanımı, atık üretimi, karbon salımı vb.) yaratan sektörler belirlenmiştir.

Öne çıkan sektörler için yapılan literatür taraması sonucu örnek teşkil edebilecek çeşitli endüstriyel simbiyoz olanakları tespit edilmiştir. Belirlenen öncelikli sektörlerde faaliyet gösteren, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illerinde yer alan toplam 54 tesis ve 10 kuruma ziyaret gerçekleştirilmiş ve sonrasında bir sinerji çalıştayı düzenlenmiştir. Firmalara gerçekleştirilen teknik ziyaretler ve sinerji çalıştayı sonrasında yapılan değerlendirmelere dayanarak 5 öncelikli endüstriyel simbiyoz olanağı için fizibilite konsept notları hazırlanmıştır.

Proje Dokümanı | PDF | 29MB