Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası 1 Ocak’ta Başlıyor

25.03.2024

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası
1 Ocak’ta Başlıyor

GTE Carbon Direktörü Kemal Demirkol, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (IREC- International Renewable Energy Certificate)  Türkiye iletişim noktası görevini üstlendi.

Yenilenebilir enerji üretiminin sertifikasyonu ve ticareti ile ilgili olarak küresel çapta bir program olarak ortaya çıkan IREC yenilenebilir enerji üreticileri ile tüketicileri ortak bir platformda buluşturmayı hedefliyor. 1 Ocak 2014’te devreye girecek olan sistem üzerinden sıfır karbonlu enerji satın almak isteyen tüketiciler MWh başına üretilecek sertifikaları satın alabilecekler.

Sıfır emisyonlu elektrik tüketimi kavramını ülkemizde de sıklıkla gündeme gelmektedir. Sadece ikili alım anlaşmalarına dayanan ancak elektrik enerjisinin ulusal şebekeden temin edildiği durumlarda var ise oluşturulan karbon kredilerinin mükerrer kullanımı ve şebekenin emisyon faktörü hesaplanırken dışarıda tutulmaması sebebi ile sıkıntılar yaşanabilmektedir. Sıfır karbonlu elektrik tüketmek ve bunu bir iletişim aracı olarak kullanmak isteyen tüketicilerin, bu enerjinin üretiminden kaynaklı karbon sertifikaları ya da yenilenebilir enerji sertifikalarını da satın almaları gerekmektedir.

Yenilenebilir enerji sertifikalarının bu konuda özellikle enerji şirketlerinden ve karbon yönetimi ile raporlaması yapan kurum ve kuruluşlardan ilgi görmesi beklenmektedir.

IREC ile ilgili daha detaylı bilgi için broşürü İNCELEYEBİLİRSİNİZ.