Türkiye’de ilk olarak Soma’da uygulanacak olan bölgesel ısınma projesinin karbon sertifikasyonu süreci başlıyor

25.03.2024

Türkiye’de ilk olarak Soma’da uygulanacak olan bölgesel ısınma projesinin karbon sertifikasyonu süreci başlıyor.

Soma Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü, termik santralin atık ısısından faydalanarak hayata geçirilecek olan bölgesel ısıtma projesi ile sağlanan emisyon azaltımının sertifikalandırılması konusunda GTE Carbon ile çalışacak. Ülkemizde bölgesel ısınma uygulamasının ilk olarak hayata geçirileceği proje, ülkemizde, karbon sertifikasyonu açısından da bir ilk olacak.

Avrupa’da yaygın olarak değerlendirilen, özellikle İskandinav ülkelerinde evsel ısıtmanın 50%’den fazlasını karşılayan bölgesel ısıtma sistemi ülkemizde ilk defa Soma’da hayata geçirilecek. Proje kapsamında Soma termik santralinin atık ısısının konut, kurumsal ve ticari binalar ile endüstriyel işletmelerin ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarını daha ucuz maliyetle karşılaması planlanmaktadır. Abonelik başvurularının alınmaya başlandığı projede yaklaşık 25.000 konutun ihtiyaçlarına cevap verilebilecektir.

Proje öncesinde yaklaşık 200.000 ton kömürün evsel ısınma amaçlı olarak tüketildiği ilçede, konutların ve kurumların kömür tüketimlerinin azaltılması hedeflenmekte, buna bağlı olarak ilçede hava kalitesinin iyileşmesi beklenmektedir.