Türk Telekom’a Karbon Saydamlık Ödülü

25.03.2024

Türk Telekom’a Karbon Saydamlık Ödülü

Türk Telekom 2013 yılında da Karbon Saydamlık Projesi- Saydamlık Liderleri arasındaki yerini aldı.  

2010 yılından bu yana CDP Türkiye’ye (Karbon Saydamlık Projesi) yanıt veren tek telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları ile öncülüğünü bu yıl da devam ettirdi.

GTE Carbon ve ERM ekibinin, Türk Telekom ile yakın çalışmasına dayanarak hazırlanan kurumsal CDP raporu (anketi) ile liderliğini tekrar pekiştiren Türk Telekom 2013 yılında da Saydamlık Liderleri arasındaki yerini aldı.

CDP anketinin cevaplanması kapsamında, Türk Telekom’un faaliyetlerinden kaynaklanan karbon ayakizi hesaplanmasının yanı sıra, hayata geçirilen enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projeleri ile finansal olarak elde edilen tasarruflar ile ilgili de çalışma yapıldı. 2012 yılında, Enerji Verimliliği ve Yeni Nesil Enerji Departmanı oluşturarak enerjinin anlık takibini gerçekleştiren Türk Telekom 2012 yılında 1.400 adet güneş paneli ve güneş-rüzgar sistemleri kurarak yıllık 3.3 milyar kwh’lik enerji tasarrufu elde etmiştir.

Raporla ilgili diğer ayrıntılar için:

http://www.turktelekom.com.tr/tt/portal/Guncel/Detay/Turk-Telekom-Surdurulebilirlik-Calismalari-Ile-Karbon-Saydamlik-Projesi-ndeki-Liderligini-Pekistirdi