Egemen Metalurji, Sera Gazı Yönetmeliği’ne GTE Carbon ile hazırlanıyor

25.03.2024

Egemen Metalurji, “Sera Gazı Emisyonlarının Takibi (SGET) Hakkında Yönetmelik” kapsamında emisyon izleme raporunu GTE Carbon ile oluşturacak.

Payas Organize Sanayi bölgesinde 35.000m2 alan üzerine kurulu ve işletme üretim kapasitesi 300.000 ton/yıl olan entegre çelikhane ve haddehaneden oluşan tesis Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 17 Mayıs 2014 tarih ve 29003 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren SGET Hakkında Yönetmelik kapsamında sera gazı izleme raporunun hazırlanması çalışmalarına başlamıştır.

Yönetmelik kapsamında giren tesisler en geç 1 Ekim 2014 tarihine kadar izleme planlarını onaylanmak üzere Bakanlığa iletmekle yükümlü olmakla birlikte, 2015 yılı boyunca bu izleme planı doğrultusunda yıllık sera gazı emisyonlarını izleyecekler ve 30 Nisan 2016 tarihine kadar doğrulanmış yıllık sera gazı emisyon raporlarını Bakanlığa sunacaklardır.

Uzman GTE Carbon ekibi ile emisyon izleme planlarının hazırlanması ötesinde Egemen Metalurji, veri yönetimi, sayaç kalibrasyonları ve mevzuata iyi hazırlanılması yönünde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirecektir.