Aksaray OSB’de Endüstriyel Simbiyoz Olanakları Araştırılacak!

25.03.2024

GTE-EKODENGE işbirliğinde yürütülecek olan “Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde Endüstriyel Simbiyoz Olanaklarının Araştırılması” projesi çalışmalarına başlandı.

Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından geliştirilen ve desteklenen proje kapsamında, Aksaray OSB ve çevresinde faaliyet gösteren firmaların fayda sağlayabileceği çevresel/ekonomik işbirliği potansiyelleri (atık alış verişi, ortak/tersine lojistik, ortak acil durum planları vb.) araştırılacak. Bölgesel/sektörel analizlerin yapılacağı ve yoğun bir saha çalışmasının gerçekleştirileceği proje süresince, mevcut potansiyelin ve stratejilerin belirlenmesine ek olarak endüstriyel simbiyoz uygulamalarının sürdürülebilirliğine ve yaygınlaştırılmasına yönelik altyapının oluşturulması da sağlanacak.

İlk aşamada Aksaray OSB’de gerçekleştirilecek çalışmanın, TR71(Nevşehir, Niğde, Kırıkkale Kırşehir, Aksaray) bölgesinde yer alan diğer sanayi bölgelerine de yaygınlaştırılması ve bu sanayi bölgelerinin “Yeşil OSB”lere dönüşümü için gerekli altyapı ve kapasitenin oluşturulması amaçlanmaktadır.

Detaylar ve gelişmeler için GTE’yi Takip Ediniz.