Paris Anlaşması Madde 6 Piyasa Mekanizmaları ve Türkiye’nin Seçenekleri Değerlendirmesi

25.03.2024

GTE, ERCST ve ReedSmith ekibiyle, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (IBRD) alınan destekle Paris Anlaşması Madde 6 Piyasa Mekanizmaları ve Türkiye’nin Seçenekleri Değerlendirmesi projesi yürütülmektedir. Projenin amacı, Türkiye’nin Paris Anlaşması Madde 6’dan faydalanması için fırsatların ve olasılıkların değerlendirilmesi ve Türkiye’deki politika yapıcılar için kapasite geliştirmek ve analitik bilgi oluşturmaktır.

Proje kapsamında, yeni piyasa mekanizmaları ile Türkiye’deki olası emisyon ticareti sistemleri (ETS) arasındaki etkileşimler analiz edecektir. Türkiye’nin mevcut durumunun gözden geçirilmesi, Madde 6 üzerinde Türkiye için müzakere stratejisinin geliştirilmesi, çalıştay düzenlenmesi ve rapor hazırlanması işleri gerçekleştirilecektir.

6-7 Şubat 2020 tarihlerinde Ankara’da faaliyet gösteren kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla, Paris Anlaşması Madde 6, Karbon Piyasaları, COP25, Kyoto Protokölü, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi gibi konuların görüşüldüğü bir paydaş toplantısı gerçekleştirilmiştir.