Sıfır Karbonlu Elektrik ve Yeşil Enerji Sertifikaları

25.03.2024

[:tr]“Elektrik Piyasası Serbest Tüketici Yönetmeliği” kapsamında, günümüzde birçok elektrik tüketicisi, tedarikçisini seçme şansına sahip olmuştur. EPDK tarafından, 2014 yılı tanımına göre serbest tüketici limiti 4 bin 500 kilovatsaate düşürüldü. Bu limitin üstünde elektrik tüketimi gerçekleştiren serbest tüketiciler, tedarik lisansı sahibi tüzel kişilerden, elektrik enerjisini dağıtım şirketlerine göre daha ucuza temin edebilmekteler.

Fiyat avantajının yanı sıra, bu sistemin devreye alınması ile sağlanan bir fayda da tüketicilerin satın aldıkları elektrik ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaları ve temiz enerji talep edebilmeleri. Özellikle, karbon ayakizi azaltımı yapmayı hedefleyen ve LEED, BREAM gibi yeşil bina sertifikası edinmek isteyen kurumlara avantaj sağlayan bu sistem ile birlikte “sıfır karbonlu elektrik tüketiyoruz” şeklindeki ibarelere sıkça rastlar olduk.

I-REC’in (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası) ve Avrupa yenilenebilir enerji etiketi EKOenergy Türkiye Temsilciliğini yürüten, GTE Carbon olarak “sıfır karbonlu enerji” tüketimini doğruları ve yanlışları ile ele alalım. Hemen belirtmekte fayda var ki, tüketicilere sertifikalı yenilenebilir enerji tedariki sağlayan EKOenergy, I-REC sistemini de artık tanıyor. Bu sistemde, Türkiye’den

I-REC’e kayıtlı tedarikçilerden elektrik temin eden kurum ve kuruluşlar LEED puanlamasında 6 puana kadar avantaj elde edebiliyorlar.