Havaalanlarında karbon ayakizi hesaplama ve yönetimi eğitimi gerçekleştirildi

25.03.2024

Havaalanlarında karbon ayakizi hesaplama ve yönetimi eğitimi gerçekleştirildi  

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) işbirliği ile GTE Carbon olarak “Havaalanları Sera Gazı Hesaplama ve Yönetimi Hakkında” eğitim düzenlendik.

SHGM tarafından, havaalanlarında faaliyet gösteren kuruluşların çevreye ve insan sağlığına, verdikleri veya verebilecekleri zararların sistematik bir şekilde azaltılması ve mümkün ise ortadan kaldırılabilmesini amaçlayan “Yeşil Havaalanı” programı 2009 yılından bu yana uygulanmaktadır. Bu program çerçevesinde bugüne kadar 23 kuruluşun “Yeşil Kuruluş” sertifikası aldığı programa 2013 yılından itibaren sera gazı emisyonlarının hesaplanması ve raporlanması konusunda gereklilikler de eklemiştir.

1-3 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen eğitimde de bu yönde havaalanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda sera gazı hesaplama ve raporlama konusunda kapasite geliştirmek amaçlanmıştır. SHGM, DHMI gibi kuruluşların yanı sıra yer hizmetleri, terminal işletmecileri, yakıt tedarikçileri gibi pekçok farklı sektörden temsilcinin bir araya geldiği eğitimde, operasyonların karmaşık bir yapıya sahip olduğu havaalanlarında kurumsal ve faaliyet sınırları konusunda grup çalışmaları da yapılarak farkındalık yaratılmıştır.

Etkinlik ve Yeşil Havalimanı konularında sağladığımız hizmetlerimizle ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.[:]